Ankara 'yı tanıyalım

GORDION

Ankara’nın 70 km güneybatısında yer alan Gordion, ana yerleşimin yer aldığı bugünkü Yassıhöyük Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Bölgede yapılan bilimsel kazılardan elde edilen buluntulara göre iç yerleşim, İlk Tunç Çağı’ndan Orta Çağ’a kadar uzanan uzun bir dönemi kapsamaktadır (12-13. yüzyıllar) Gordion, M.Ö. 12. yüzyılda Hitit İmparatorluğu’nun çöküşüyle birlikte.

ANITKABİR

Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı’nın anıt mezarıdır, inkılapların lideri ve Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Ankara Anıttepe (eski adıyla Rasattepe). Ayrıca 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel 1966 yılında ihtilal şehitliği bölümüne defnedilmiştir. 1973 yılından itibaren İsmet İnönü’nün mezarı da Anıtkabir’de bulunmaktadır. Anıtkabir’in yol, avlu ve şeref holü olmak üzere üç bölümü vardır. Yolun uzunluğu 180 m’dir. İki yanına aslan heykelleri, meşaleler ve servi ağaçları dikilmiştir. Sonunda bir avlu var.

MUSEUM OF ANATOLIAN CIVILIZATIONS

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Anadolu’nun arkeolojik eserlerinin sergilendiği ve Ankara’da dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bir müzedir. Atpazarı semti, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu kıyısında, yeni işlevlerle düzenlenmiş iki Osmanlı binasında yer almaktadır. Biri Veli Mahmud Paşa tarafından yaptırılan bu yapının adı Mahmut Paşa Bedesteni, diğeri ise Kurşunlu Han olarak adlandırılan Rum Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır..

ROMAN BATH

Ankara Roma Hamamı, Ankara’nın Altındağ ilçesinde, Ulus Meydanı’ndan Yıldırım Beyazıt Meydanı’na uzanan Çankırı Caddesi üzerinde yer almaktadır. 3. yüzyılda Septimius Severus’un oğlu Roma İmparatoru Caracalla tarafından sağlık tanrısı Asklepios adına yapılmıştır. Maddi destek, şehrin en zenginlerinden Tiberius Iulius Iustinianus tarafından sağlandı. Bugün Roma Hamamı olarak adlandırılan bu platform, Roma Çağı kalıntıları (kısmen Bizans ve Selçuklu katları) ve altında Frig Dönemi yerleşimi olan bir höyüktür.

KOCATEPE MOSQUE

İstanbul’daki Selimiye Camii’nin mimari üslubundan ilham alan Kocatepe Camii, Ankara’nın en büyük camisidir. 1967-1987 yılları arasında Kızılay’da Kocatepe Mahallesi’nde inşa edilmiş olup, büyüklüğü ve belirgin konumu onu Ankara’nın hemen her yerinden görülebilecek bir simge haline getirmiştir. Cami görkemli bir kubbe ve minarelere sahip.

HACI BAYRAM-I VELİ MOSQUE

Hacı Bayram-ı Veli veya Hacı Bayram Veli (1352 – 1430) bir Türk din âlimi, şair, mutasavvıf ve Bayrami tarikatının kurucusuydu. Hacı Bayram, Ankara ilinin küçük bir köyünde doğdu ve İslam âlimi oldu. Aldığı tasavvuf eğitimiyle hayatı değişti. Ankara’da bugün türbesi ve camisinin bulunduğu yere bir tekke yaptırdı. Emir, Bayram’ın başarılı öğretimi ile popüler oldu.

ETNOGRAPHY MUSEUM

Ankara Etnografya Müzesi, Türk medeniyetlerinin kültürlerine adanmış bir etnografya müzesidir. Müze, Atatürk’ün İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica’nın 1927 tarihli atlı bronz heykelinin önünde yer almaktadır. Anadolu Etnografya Müzesi, bir müzede Türk – İslam dönemi eserleri sergilenmektedir. Müze, son dinlenme yeri olan Anıtkabir’in inşası sırasında 21 Kasım 1938’den 10 Kasım 1953’e kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün lahdine geçici olarak ev sahipliği yapmıştır..